TL PreporuciBanner 670x90 Animated 15.02

Pobjeda Željezničara na startu europske sezone, Široki remizirao na Pecari

• Objavljeno u Sport
Ako ne ispusti prednost na Grbavici, Želju u 2. pretkolu čekaju Apollon ili Stumbras. Širokom u uzvratu treba pobjeda ili remi uz tri postignuta gola

Nogometaši Željezničara su pobjedom otvorili ovosezonsku Europsku avanturu. Na gostovanju u Estoniji, Željo je slavio protiv Narve rezultatom 2:0. Pogoci Bakrača u 15. minuti i Šabanadžovića u 74., donijeli su plavima važnu pobjedu kojom su praktički već osigurali nastup u drugom pretkolu kvalifikacija za Europsku ligu.

Za Željezničar su utakmicu počeli Kjosevski, Stevanović, Pavić, Bogičević, Bakrač, Šabanadžović, Blagojević, Ćurjurić, Arežina, Zajmović, Krpić.

Željo je kontrolirao susret svih 90 minuta, a prvi gol su zabili već u 11. minuti no on je poništen zbog zaleđa Zajmovića, ali samo četiri minute kasnije Bakrač glavom pogađa nakon kornera i plavi dolaze do prvog ovosezonskog europskog zgoditka.

Imali su igrači Željezničara još pokoju priliku, ali kada je trebalo završiti akciju, udarac je bio izblokiran ili je otišao daleko od gola. Petnaest minuta prije kraja stiže potvrda pobjede, a strijelac je Šabanadžović na asistenciju Blagojevića.

Sljedeći tjedan se igra uzvrat na Grbavici, a plavi će teško ispustiti prednost koju su ostvarili u Tallinnu pa se navijači već okreću novom protivniku. U drugom pretkolu će ih čekati pobjednik susreta ciparskog Apollona i litvanskog Stumbrasa.

Neodlučenim rezultatom 2:2, u četvrtak je započeo europski put Širokog Brijegakoji je ugostio slovenske Domžale. Slovenci su na poluvrijeme otišli s prednošću od 2:0, precizni su bili Bizjak u 12. i Melnjak u 26. minuti.

Odmah na otvaranju drugog dijela, Tomislav Turčin zabija za smanjenje slovenske prednosti, a izjednačenje na Pecari donosi Marković golom u 83. minuti.

Široki nije uspio do potpunog preokreta pa je utakmica završila 2:2, a uzvrat se igra u Sloveniji za tjedan dana.

Širom Europe nastupilo je još nekoliko bh. igrača.

Nemanja Janičić odigrao je svih 90 minuta u visokom 5:0 porazu svog Luftëtari Gjirokastëra na gostovanju kod Ventspilsa, dok je Dino Hamzić sačuvao mrežu gruzijske Chikhure netaknutom u domaćem dvoboju bez golova s izraelskim Beitar Jeruzalemom.

U dvoboju albanskih Partizana i slovenskog Maribora, koji je završio pobjedom Slovenaca od 1:0, Renato Gojković proveo je svih 90 minuta u dresu poražene momčadi, dok je Jasmin Mešanović ostao na klupi kod viola.

Kenan Kodro odigrao je 84 minute u gostujućoj pobjedi Kopenhagena protiv finskog KuPSa (0:1), dok je Bureković zaigrao u porazu mađarskog Ujpesta na gostovanju kod Neftcija (1:3).

Crnogorski OFK Titograd odigrao je 0:0 na gostovanju na Farskim otocima, a Branko Ojdanić odigrao je svih 90 minuta za gostujući sastav. Edis Osmanović odradio je cijelu utakmicu u porazu svog Racing Luxembourga od rumunjskog FC Viitorula (0:2).

Trenčin je na gostovanju kod Budućnosti bio bolji s 2:0, a strijelac prvog pogotka za Slovake bio je Čataković.

Jasmin Burić nije primio zgoditak u domaćem slavlju Lecha nad Gandzasarom (2:0).

Steven Gerrard imao je uspješnu premijeru na klupi Rangersa – klub iz Glasgowa na svom je Ibroxu s 2:0 nadvisio makedonski Shkupi.

Radnički iz Niša s uvjerljivih je 4:0 bio bolji od malteške Gzire. Dva gola za sprski klub djelo su Nermina Haskića.